Máme se obávat konce levných letenek z letiště ve Vídni? Pravděpodobně ano, jelikož rakouská vláda včera předložila nová opatření, která mají regulovat trh a snížení emisí. Rakousko bude první zemí v Evropě, která takováto opatření zavádí. Nápad samozřejmě vzešel ze strany Zelených.

Opatření která budou zavedena:

Ekologické taxy
Antidumpingové pravidlo

S okamžitou platností přichází změna cen ekologické taxy. Dřívejší cena tax na krátkých letech byla 3,50 EUR, na středně dlouhých letech 7,50 EUR a na dálkových letech 17,50 EUR.
Nově bude tato daň sjednocena tak, že za všechny lety to bude 12 EUR s výjimkou ultrakrátkých letů do 350 kilometrů, kde bude daň 30 EUR.
Bude se to týkat například linky Austrian Airlines z Prahy do Vídně, kde je vzdálenost 278 kilometrů.

Ještě horším opatřením je tzv. antidumpingové pravidlo, které stanovuje to, že cena letenky nemůže být nižší než jsou celkové letištní poplatky a daně. U letenek ve Vídni to znamená, že letenky z Vídně se nemohou prodávat pod cenou 40 EUR.

Pokud se podíváme na stránky leteckých společností Wizz Air a Ryanair(Laudamotion), tak letecké společnosti na tato nová opatření zatím nereagovala nijak. Uvídme časem co se bude dít, třeba se dočkáme toho, že Bratislava se stane novým Vienna East Airport a lowcosty se přesunou tam.